Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet består av att, direkt eller genom dotterbolag, förvalta, förvärva och avyttra fastigheter, utföra fastighetsservice, fastighetsutvecklingsarbete och administrativa tjänster, förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 071 | 18 831 | 17 897 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 475 | 8 631 | 5 486 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 646 | 11 616 | 7 689 |
| Årets resultat (tkr) | 3 499 | 3 259 | 5 138 |
| Summa tillgångar (tkr) | 290 095 | 260 057 | 259 653 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 071 | 18 831 | 17 897 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 475 | 8 631 | 5 486 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 646 | 11 616 | 7 689 |
| Årets resultat (tkr) | 3 499 | 3 259 | 5 138 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 288 904 | 258 616 | 257 648 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 191 | 1 442 | 2 005 |
| Tillgångar (tkr) | 290 095 | 260 057 | 259 653 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 119 969 | 116 470 | 113 210 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 767 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 158 912 | 132 653 | 136 886 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 215 | 10 935 | 6 789 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 290 095 | 260 057 | 259 653 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 65.4% | 45.8% | 30.6% |
| Soliditet | 41.4% | 44.8% | 44.4% |
| Kassalikviditet | 10.6% | 13.2% | 29.5% |
Swedish Logistic Property Falkenberg AB ingår i en koncern med 123 bolag. Moderbolag är Swedish Logistic Property Förvaltning 5 AB och koncernmoderbolag är Swedish Logistic Property AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet består av att, direkt eller genom dotterbolag, förvalta, förvärva och avyttra fastigheter, utföra fastighetsservice, fastighetsutvecklingsarbete och administrativa tjänster, förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.